Sleeve gastrektomi (Tüp mide ameliyatı)

Sleeve gastrektomi, midenin büyük kurvatur kısmının büyük bölümünün çıkarılarak mideye tüp şeklinin verildiği bir tür parsiyel gastrektomi operasyonudur. Hacim kısıtlayıcı bir yöntemdir. Önceleri çok yüksek BKİ’si (>60 kg/m2 ) bulunanlarda gastrik bypass, biliopankreatik diversiyon gibi daha zor ve kompleks ameliyatlar öncesi fazla kiloları azaltmak için yapılan ilk basamak operasyon olarak kullanılmıştır. Ancak tek başına da kilo kaybı ve metabolik sonuçlar üzerine etkinliğinin yüksek olduğunun gözlenmesi üzerine primer ameliyat olarak yapılmaya başlanmıştır. Günümüzde teknik kolaylık ve iyi metabolik sonuçlar nedeniyle giderek artan sıklıkta tercih edilmeye başlanmıştır.

Avantajları

Güvenli ve basit uygulamadır. Restriktif etkinin yanı sıra ghrelin gibi oreksijenik hormon düzeylerini düşürerek de iştahı azaltmaktadır. Pilor sağlam olduğu için dumping sendromu oluşmaz. Malnütrisyon riski düşüktür. Cerrahi riski yüksek süper obezlerde veya Crohn hastalığı olanlarda tercih edilir.

Laparoskopik Ayarlanabilir mide bandı

FDA onayı ile ABD’de 2001 den beri kısıtlayıcı yöntem olarak kullanılmaktadır. Özofago-gastrik bileşkenin 3 cm altından mide etrafına şişirilebilir silikon band sarılarak proksimalde 25-30 cm’lik rezervuar oluşturulur. Bandın diğer ucunda cilt alına yerleştirilen bir port vardır. Mide açıklığının kalibresi serum ile doldurulup boşaltılarak değiştirilebilir. Doygunluk hissi ile hastanın kalori alımı 1000-1200 kkal azalmaktadır.

Roux en- Y Gastrik Bypass ( RYGB )

RYGB’de midenin üst kısmında kesit oluşturulmakta ve böylece boyutları 10 ile 30 ml arasında küçük gastrik kese oluşturulmaktadır. Bu gastrik kese midenin geri kalan kısmını, duedonumu ve jejunumun küçük parçasını bypass etmektedir.İkinci Ulusal Bariatrik Cerrahi (NBSR) raporuna mide bypassından 1 yıl sonra aşırı kilo kaybı% 68.7, ameliyattan sonraki 3 yıl içinde aşırı kilo kaybı ise % 65,4 olarak belirtilmiştir.

Mini gastrik bypass

Mini gastrik bypass (MGB) bazı merkezlerde son yıllarda giderek artan sıklıkta kullanılmakta olan bir prosedürdür. Mini gastrik bypass daha az anastomoz içermesi, anostomozun uzun mide poşunun distaline yapılması nedeniyle en kolay teknik olmasına rağmen deneyimli merkezlerde eğitimli cerrahlar tarafından yapılması önerilir. Kısıtlanan mide hacmi öğünlerin miktarını azaltır, uygulaması ve öğrenmesi kolay bir tekniktir.

Biliopankreatik diversiyon ± duedonal switch

Biliopankreatik diversiyon (BPD), duedonal switch (DS) ile birlikte veya tek başına yapılabilir. Biliopankreatik diversiyonda distal mide rezeksiyonu ile birlikte uzun enterik bacaklı gastroileostomi ve kısa ortak kanal oluşturulur. Minimum diyet kısıtlaması ile uzun dönemde maksimum kilo kaybı sağlar. T2DM, HT ve dislipidemi iyileşmesinde en etkili tekniktir.

Bize Ulaşın!

Randevu Alın!

Doktorumuz tarafından yapılan muayene ve tetkilerinizin ışığında size en uygun cerrahi işlemi öğrenmek istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Konuşmayı Başlat
Bize Ulaşın
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?